putin
fot. screen YouTube / Russia Insight

Wojna w Ukrainie trwa nadal. Rosja nie odpuszcza, a Ukraińcy zaciekle bronią swojego kraju. Okazuje się, że nie tylko ten kraj jest zagrożony rosyjską agresją. Amerykański portal „Politico” wskazuje również Polskę i podaje, że jest obecnie najbardziej niebezpiecznym miejscem na Ziemi. Chodzi głównie o jeden strategiczny punkt w naszym państwie.

W związku z zachodnimi sankcjami nałożonych na Rosję, Litwa od soboty postanowiła zablokować przewóz sporej części dóbr do i z obwodu kaliningradzkiego. Poprzez tę decyzję Litwa otrzymała już groźby ze strony Federacji Rosyjskiej. Kaliningrad dzieli od Białorusi, która współpracuje z Rosją tzw. przesmyk suwalski, czyli krótki odcinek granicy polsko-litewskiej.

Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi znajduje się teraz w Polsce. (…) Stanowiłby on jeden z pierwszych punktów, w które z pewnością uderzyłaby Rosja, jeśli wojna w Ukrainie przeniosłaby się na inne państwa Europy – pisze Politico o przesmyku suwalskim.

Portal zastanawia się, jaka byłaby reakcja NATO i Zachodu na ew. atak Rosji w tym miejscu i twierdzi, że USA oraz kraje Europy Zachodniej mogłyby nie chcieć interweniować w jego obronie.

– Jeśli chodzi o Kaliningrad i każdy korytarz lądowy jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników w NATO. A to oczywiście obejmuje również przesmyk suwalski oraz terytorium zarówno Polski, jak i Litwy. (…) Jesteśmy więc po to, aby zapewnić, że Rosja nie wykorzysta Kaliningradu ani żadnego innego pretekstu do podjęcia jakichkolwiek agresywnych działań przeciwko jakiemukolwiek sojusznikowi w NATO – powiedział w marcu szef NATO Jens Stoltenberg.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę