Gwałtowne zjawiska pogodowe dotarły również do Hiszpanii. Wczoraj wieczorem w prowincji Malaga utworzyło się tornado, któremu towarzyszyły obfite opady deszczu i gradu. Co więcej, ulewne opady doprowadziły również do powodzi w stolicy kraju, Madrycie.

Zaobserwowane tornado przeszło przez przedmieścia miasta na południu Hiszpanii. Bilans na szczęście nie zawiera ofiar śmiertelnych, ale rannych zostało około 30 osób, a w dodatku uszkodzonych zostało wiele samochodów i budynków. Według lokalnych służb ratowniczych, większość strat spowodowana była latającymi odłamkami szkła. Spośród wszystkich miejsc dotkniętych trąbą powietrzną, najbardziej ucierpiały przemysłowe tereny w Guadalhorce i niemal w całości opuszczone obszary na terenie miasteczka San Andres.

W wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych, ucierpiała również stolica kraju, Madryt. W wyniku obfitych opadów deszczu, w centrum miasta pojawiła się powódź błyskawiczna, której towarzyszyło gradobicie. W niektórych miejscach rwące potoki były w stanie porywać samochody, zaś całość zjawiska trwała przez około 20 minut.

Nadmiar wody doprowadził do zamknięcia kilku stacji metra, a także kilku odcinków autostrad, które w największym stopniu ucierpiały wskutek powodzi. Ponadto część samolotów na lotnisku musiała zostać skierowana na inne porty. Sporo pracy mieli strażacy, którzy do akcji wyjeżdżali tysiące razy, natomiast Hiszpańska Agencja Meterologiczna AEMET przekazała, że w ciągu zaledwie sześciu poniedziałkowych godzin, na niebie pojawiło się ponad 9 tysięcy uderzeń piorunów.

https://twitter.com/joseluis_manjon/status/1166068775231401985


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę