Antypolska prowokacja na Ukrainie! Zniszczyli tablicę Sobieskiego, zawiesili portret Bandery!

REKLAMA

W Jaworowie w obwodzie lwowskim nieznani sprawcy w nocy z wtorku na środę zniszczyli tablicę informującą o planowanym postawieniu w tym mieście pomnika króla Jana III Sobieskiego. O zdarzeniu poinformowała w czwartek Zofia Michniewicz, szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie.

– Tablica została rozbita, a na ścianie powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach z portretem Stepana Bandery i napisem: „Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów” – powiedziała Michniewicz.

REKLAMA

Kamień węgielny pod pomnik Sobieskiego został wmurowany i poświęcony w 2014 roku. Była to inicjatywa polskich mieszkańców Jaworowa. Na zniszczonej tablicy widniał napis: „Tu zostanie wzniesiony pomnik króla Jana III Sobieskiego, starosty miasta Jaworowa, dowódcy wojsk polsko-ukraińskich, które pokonały Turków pod Wiedniem”.

Zofia Michniewicz podkreśliła, że wśród mieszkańców Jaworowa „nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym”. Być może więc antypolską prowokację należy łączyć z ochłodzeniem stosunków polsko-ukraińskich po przyjęciu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN, która dopuszcza między innymi wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.