Z wnętrza kościoła w Powiewiórce na Litwie, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, usunięto pamiątkową chrzcielnicę i tablicę z 1927 roku informującą o chrzcie marszałka. Chrzcielnicę i tablicę przeniesiono do kościelnego przedsionka.

– Ksiądz powiedział, że Piłsudski nie jest świętym i miejsce chrzcielnicy nie jest przy ołtarzu – relacjonowała w poniedziałek zajście Apolonia Pietuchowa, która opiekuje się świątynią. – Stoi to teraz wszystko w ciemnym kątku – powiedziała.

Parafianie oburzeni są porządkami, jakie przeprowadził w kościele św. Kazimierza proboszcz parafii Deimantas Braziulis. – Pusto tu teraz. Ubogo – mówi Apolonia Pietuchowa.

Sprawę próbował wyjaśnić w poniedziałek przewodniczący Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz, jednak bezskutecznie.

– Smutne, że duszpasterz nie potrafi porozumieć się z wiernymi, że ignoruje ich zdanie – skomentował incydent Mackiewicz.

Powiewiórka jest położona osiem kilometrów od Zułowa, rodzinnego majątku Piłsudskich. Drewniany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w połowie XVIII w., a następnie, w połowie XIX w., gruntownie przebudowany. Świątynia w Powiewiórce, który znajduje się na szlaku z Wilna do Zułowa, często odwiedzają turyści z Polski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę