Apel biskupów do posłów ws. aborcji. Kobiety zapowiadają protesty

REKLAMA

Przed biurem Archidiecezji Lubelskiej jutro ma mieć miejsce pikieta. Protestować będą kobiety z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Lublin. Ma to być stanowcza reakcja na apel Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zwrócili się z postulatem, aby parlamentarzyści zajęli się jak najszybciej projektem „Zatrzymaj aborcję”. Sejmowa komisja ma go analizować już w najbliższy poniedziałek.

Komunikat, który wydali biskupi 14 marca zawiera jeden punkt dotyczący projektu. – Przypominając o konieczności bezwarunkowego szacunku należnego każdej istocie ludzkiej we wszystkich chwilach jej istnienia, biskupi apelują o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję” – możemy przeczytać w komunikacie z 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

REKLAMA

Jak poinformowała na Twitterze Pełnomocnik Inicjatywy „Zatrzymaj Aborcję” Kaja Godek, Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka na czele z przewodniczącym Stanisławem Piotrowiczem będzie procedować projekt 19 marca. Polecenie w tej sprawie, miał wydać, wg Godek, Marek Kuchciński, marszałek Sejmu. Z kolei kobiety, które domagają się zachowania swoich praw, są krytyczne wobec projektu.

– Bez zachowania choćby pozorów niezależności polskiego państwa od kościoła rzymskokatolickiego, następnego dnia projekt znalazł się w planie prac Sejmu na poniedziałek 19 marca. To ingerencja Episkopatu w proces ustawodawczy. Ustawa praktycznie zakaże przerywania ciąży w Polsce – zauważa Magdalena Bielska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Lublin.

Jak twierdzi Bielska, ustawa jaka by weszła w życie, przedstawiona w projekcie, pomija zasadnicze prawa człowieka. Prawo w tym kształcie ignorowałoby godność oraz prawo do równego traktowania. To jej zdaniem także cios w życie prywatne, co przecież zapewnia kobietom Konstytucja RP. W reakcji na planowane nad projektem prace organizatorzy ogólnopolskiej akcji Strajku Kobiet zorganizują pikietę przed siedzibą Archidiecezji Lubelskiej przy ul. Wyszyńskiego 2 w niedzielę o godz. 15.

REKLAMA

Protesty mają się odbyć w całej Polsce.

Udostępnij: