Architekci prześcigają się w pomysłach, jak powinny wyglądać odbudowane elementy katedry Notre-Dame, które strawił kwietniowy pożar. Wśród najnowszych propozycji jest projekt Eight Inc – studia, które opracowało koncepcję Apple Store.

Firma Eight Inc odpowiedzialna między innymi za tworzenie konceptów dla większości Apple Stores (w tym także gigantycznego, szklanego sześcianu na 5 Alei w Nowym Jorku) zaproponowała ciekawy i jednocześnie kuriozalny pomysł. Projektanci chcieliby wykorzystać pożar i późniejszą odbudowę katedry Notre Dame w stylu… Apple Store.

Sam koncept stworzenia Apple Store z katedry Notre Dame obejmuje między innymi szczyt budynku wykonany ze szkła strukturalnego, które jest mocniejsze od „zwykłego” szkła – mogłoby się ono z powodzeniem utrzymać w miejscu bez konieczności instalowania żadnych wewnętrznych ram. Sam pomysł zakrycia gotyckiej, zabytkowej katedry szkłem wydaje się tak absurdalny, że aż śmieszny. Propozycja pochodząca od Eight Inc jest zapewne dokładnym przeciwieństwem tego, czego pragnęliby twórcy samego kościoła.

Tim Kobe, założyciel firmy Eight Inc jednak się z tym nie zgadza. W rozmowie z serwisem Deezen stwierdził on, że Notre Dame jako przykład francuskiej architektury gotyckiej wymaga głębokiego szacunku i uznania dla jego historii oraz oryginalnego zamysłu. Rozwiązaniem miałaby być sytuacja, która „honoruje” całą strukturę budynku.

Notre Dame mogłoby tym samym stać się kolejnym obiektem krytyki, zaraz po Luwrze i jego szklanej kopule, która od paru dobrych lat dzieli zwolenników architektury oraz estetyki. Francuski Senat zwraca uwagę na to, iż chciałby, aby katedra została przywrócona do stanu, który będzie jak najbardziej zbliżony do pierwotnej konstrukcji Notre Dame. Prezydent Macron wezwał jednak do czegoś więcej niż tylko prostej odbudowy – nie wiadomo jednak czy chodzi tutaj o stworzenie nowego, rewolucyjnego projektu czy też tylko delikatne ulepszenie napływających propozycji od konserwatorów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę