W Watykanie z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa audiencja generalna papieża Franciszka odbyła się bez udziału wiernych. Zamknięty został Plac Świętego Piotra, zaś w samych Włoszech zamykane są kościoły. W Polsce episkopat nie tylko nie widzi potrzeby ograniczania nabożeństw, ale namawia do organizowania zbiorowych modlitw w intencji powstrzymania wirusa.

Przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski abp Wacław Depo stwierdził w wywiadzie dla „Niedziela TV”, że koronawirusa – którego pandemię ogłosiła w środę Światowa Organizacja Zdrowia – nie można traktować jako największego zagrożenia dla ludzkości.  Hierarcha podkreślił, że koronawirus to tylko „inny rodzaj grypy, na którą co zima chorują miliony ludzi, i też są zagrożeni poprzez proces jakiegoś zapalenia płuc, a później śmierci”.

Hierarcha uznał, że o wiele bardziej niebezpieczna dla ludzi jest chociażby ideologia gender, jak również zagrożenia cywilizacyjne i wojny w Syrii oraz na Ukrainie: – Na tym tle koronawirus jest tylko jednym z zagrożeń, a nie najważniejszym – przekonywał.

Zdaniem arcybiskupa ludzie powinni w celu skutecznego zwalczania koronawirusa ufać Bogu, a nie naukowcom poszukującym szczepionki. Podkreślił jednocześnie, że Polacy niewłaściwie podchodzą do obaw związanych z zabójczym patogenem.

– Tutaj trzeba bardziej podejść od strony naszej ufnej modlitwy do Boga, którą zanosimy, niż widzieć to wyłącznie w zagrożeniach epidemiologicznych – stwierdził abp Depo. – Stawiamy pytanie nie Panu Bogu, ale uczonym, czy znajdą szczepionkę. Szukamy takiej samowystarczalności, żeby zahamować ten proces epidemiologiczny, a mało odnosimy do Pana Boga, skoro nieraz mówimy o takim czy innym zatrzymaniu praktyk religijnych chociażby poprzez zamknięte kościoły. Jest to droga niezbyt właściwa – stwierdził metropolita częstochowski.

W ostatnich dniach Komisja Maryjna, której przewodniczy abp Depo, zaleciła organizowanie zbiorowych modlitw błagalnych. – Trzeba zacząć od Boga, a wtedy zagrożenia będą oddalone – powiedział hierarcha w wywiadzie.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat