Arcybiskup Jędraszewski się wścieknie. Słowo Roku 2019 to „klimat” i „LGBT”

REKLAMA

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 2019 roku kojarzył się głównie z atakami na ruchy ekologiczne walczące ze zmianami klimatycznymi, jak również z nazwaniem „tęczową zarazą” środowisk LGBT. W piątek polscy językoznawcy ogłosili w Warszawie wyniki konkursu Słowo na Czasie organizowanego przez Uniwersytet Warszawski. Hierarcha z pewnością nie będzie z tego wyboru zadowolony.

Kapituła językoznawców zdecydowała, że Słowem Roku 2019 zostaje słowo „klimat”. Na kolejnych miejscach znalazły się „LGBT” oraz „feminatyw”. Z kolei internauci za Słowo Roku 2019 uznali skrótowiec „LGBT”. Za nim znalazły się rzeczowniki „klimat” oraz „hulajnoga”.

REKLAMA

Ogólnopolski plebiscyt, którego zadaniem jest wyłonienie najważniejszego słowa minionego roku, odbył się już po raz dziewiąty i został zorganizowany przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Języka Polskiego. Jego kapitułę tworzą czołowi specjaliści od języka polskiego: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ) oraz prof. Halina Zgółkowa (UAM).

Udostępnij: