Sobotnie wydanie nadawanego w TVP Info programu publicystycznego „Salon dziennikarski” poświęcone zostało w części obronie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Metropolita krakowski został przez jednego z uczestników porównany z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim, który ma być w przyszłym roku beatyfikowany.

Ostatnio abp Jędraszewski w prorządowej telewizji Republika zaatakował aktywistów ekologicznych oraz działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego i powstrzymanie zmian klimatycznych. Hierarcha stwierdził między innymi., że „ekologizm jest sprzeczny z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii”. Wypowiedź ta – jako chociażby sprzeczna z nauczaniem papieża Franciszka – wywołała oburzenie i krytykę.

Uczestnicy „Salonu dziennikarskiego” jak jeden mąż wzięli Jędraszewskiego w obronę. Wszystkich przebił jednak prawicowy publicysta i reżyser Maciej Pawlicki.

– Mam wrażenie, że jest najcenniejszy dla polskiego episkopatu. Stawia czoła tak, jak kiedyś prymas Wyszyński. Uznawał funkcję Kościoła jako tych, którzy nie tylko w sferze religijnej funkcjonują, ale także cywilizacyjnej – powiedział.

Pawlicki podkreślił, że Jędraszewski to „wspaniały hierarcha”. –To jest bardzo cenny pasterz polskiego Kościoła katolickiego. Mądrość polega na tym, żeby właściwie diagnozy stawiać, ale też je umieć komunikować – stwierdził. – Arcybiskup Jędraszewski ma odwagę formułować diagnozy społeczne, cywilizacyjne, i je przedstawiać. (…) Wydaje mi się, że to człowiek, którego nam bardzo brakowało – podsumował.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę