fot. Facebook | Bartek Kielbowicz

Wielkim sieciom sprzedaży detalicznej, które oparły się przed zamknięciem swoich biznesów w Rosji, ostatnio ubyło – bynajmniej nie na popularności, ale na wizerunku. Warszawski artysta Bartek Kielbowicz postanowił nie pozwolić klientom tych sklepów zapomnieć, że cały czas płacą one podatki dla Kremla. Kiełbowicz tym razem zorganizował akcję podmieniania etykiet w sklepach Auchan – podaje „Polsat News”.

Na podmienionych etykietach widnieją takie hasła, jak „Auchan wspiera rzeź w Buczy”, „masowe groby”, „ubranka we krwi”.

W ubiegłym tygodniu podobny happening miał miejsce w sklepach sieci Leroy Merlin. Na podmienionych etykietach autorzy przypominali o wojnie na Ukrainie, oraz o tym, że francuska sieć do tej pory nie wycofała się z Rosji.

„Ubranka we krwi” i „głowa w siatce” tylko w Auchan

Tym razem warszawski artysta wziął na celownik inną francuską sieć, która odmówiła wycofania swoich sklepów z Rosji – dobrze znany Auchan. Kielbowicz przygotował etykiety, nie różniące się od tych, których używa się w sklepie do opisania i ocenowania produktów. Na etykietach znajdziemy m.in. napisy „Auchan wspiera rzeź w Buczy”, „masowe groby”, „ubranka w krwi”.

O swojej akcji artysta poinformował na Facebooku. W poście zamieścił kila zdjęć podmienionych cenówek. Udostępnił także link, pod którym można pobrać wzory etykiet do samodzielnego wydrukowania. Post można zobaczyć TUTAJ.

Oświadczenie Auchan o działaniu na rosyjskim rynku

„Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mieszkańcy krajów, w których działamy, mieli dostęp do dobrej jakości jedzenia w przystępnej cenie, a tym samym zaspokoić niezbędną żywność ludności cywilnej. Dlatego mimo wojny na Ukrainie nadal działamy w tym kraju. Jesteśmy jednym z ostatnie zachodnie firmy nadal obecnym na Ukrainie” – napisano w oświadczeniu Auchan Retail z 27 marca.

„30 tys. naszych rosyjskich pracowników wykonuje tę samą pracę, aby być jak najbliżej ludzi, którzy nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za wybuch tej wojny. Nie podjęliśmy decyzji o porzuceniu naszych pracowników, ich rodziny i naszych klientów. Jak powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron: nie jesteśmy w stanie wojny z narodem rosyjskim” – brzmi dalsza część oświadczenia.

Dodano, że od początku wojny wstrzymano inwestycje Auchan w Rosji.

Po publikacji oświadczenia, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba wezwał do bojkotu sklepów Auchan.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę