Bagatelizowanie grzechu przez o. Rydzyka. Arcybiskup Grzegorz Ryś: Chcę przeprosić wszystkich

REKLAMA

W czasie obchodów 29-lecia założenia Radia Maryja o. Rydzyk wywołał niemałe oburzenie nazywając biskupa Edwarda Janiaka „współczesnym męczennikiem”. „Chcę najmocniej przeprosić wszystkich” – napisał w oświadczeniu w związku z tą wypowiedzią arcybiskup administrator apostolski diecezji kaliskiej.

– Dostałem dzisiaj wiadomość od księdza biskupa Edwarda Janiaka, to jest współczesny męczennik mediów. Media to zrobiły i nie dajmy się katolicy, że na księdza jakiegoś będą warczeć, filmidło zrobią i wszyscy się trzęsą. A nie, że mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem, wszystko się pokręciło i my się trzęsiemy i myślę, że w kościele powinniśmy się nie bać i upominać o sprawiedliwość – mówił niedawno w publicznym wystąpieniu na obchodach 29-lecia założenia Radia Maryja ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk.

REKLAMA

Przypomnijmy, iż biskup Janiak złożył rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego kaliskiego przed osiągnięciem wieku emerytalnego, po oskarżeniach o dopuszczenie się zaniedbań w sprawie sygnalizowanych mu nadużyć seksualnych podległych księży. Stąd też nie dziwi, że słowa o. Rydzyka wywołały niesmak i oburzenie.

Głos zabrał Prymas Polski Wojciech Polak, który zażądał interwencji u przełożonego redemptorysty. Z kolei metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który decyzją papieża Franciszka od niedawna jest administratorem apostolskim diecezji kaliskiej w miejsce bp. Edwarda Janiaka, przeprosił za słowa o. Rydzyka.

„Jako Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej chcę najmocniej przeprosić wszystkich, których dotknęła wypowiedź Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka z dnia 5 grudnia br. Bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii. Ewangeliczną drogą Kościoła jest uznanie win i nawrócenie oraz solidarność z najmniejszymi i cierpiącymi” – napisał arcybiskup Ryś.

REKLAMA