Były szef dyplomacji w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego Witold Waszczykowski ostro skrytykował przedstawione w piątek zmiany w rządzie, dotyczące podziału kompetencji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Podczas konferencji w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej Morawiecki, który ma pozostać na stanowisku szefa rządu, poinformował, że MSZ nadal będzie kierował Jacek Czaputowicz. Jednocześnie jednak pion polityki europejskiej przejdzie pod nadzór Kancelarii Premiera i będzie za niego odpowiadał dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Waszczykowski jest przeciwny takiemu rozwiązaniu, gdyż jego zdaniem jest ono „niefortunne”, „osłabia ministerstwo” i może doprowadzić do „bałaganu kompetencyjnego” w tym resorcie.

„Czy dla resortu europejskiego stworzy się odrębne placówki dyplomatyczne w państwach UE? Który resort będzie nas reprezentował w Europie?”, napisał z przekąsem Waszczykowski na Twitterze. „Większość spraw decyduje się w stolicach państw członkowskich. Ten proces nadzoruje MSZ. Kto to teraz będzie robił? Europejska dyplomacja Szymańskiego?”, pytał były szef resortu SZ.

Waszczykowski zastanawiał się także, który resort będzie bronił Polski przed procedurą art. 7 i atakami o brak praworządności. „Czy to będzie nowy resort europejski, który w ramach MSZ nie był w stanie obronić nas przed atakami Timmermansa? Wiele pytań i wątpliwości wynika z tego podziału”, stwierdził Waszczykowski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę