Szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował o skierowaniu do prokuratury wniosku o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o ostatnie medialne wypowiedzi prezesa PiS. W ocenie Banasia Kaczyński go zniesławił i znieważył.

W ostatnim czasie prezes Jarosław Kaczyński udzielił kilku wywiadów, w których negatywnie wypowiadał się o działaniach Najwyższej Izby Kontroli. Prezes PiS stwierdził między innymi, w ostatnim wywiadzie dla tygodnika „Sieci”, że prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś nie powinien być szefem NIK, bo toczą się wobec niego „poważne śledztwa”.

– To jest stanowisko dla ludzi, którzy są poza jakimkolwiek podejrzeniem, całkowicie czystych. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek kłopoty w tej sferze, jeśli jest mocno skoncentrowany na sprawach materialnych, to nie powinien być prezesem NIK – ocenił Kaczyński.

Zdaniem prezesa NIK w tego typu wypowiedziach mogło dojść do naruszenia art. 226 Kodeksu karnego mówiącego o znieważeniu lub poniżeniu konstytucyjnego organu RP, a także art. 224 par. 2. dotyczącego zmuszania do podjęcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat