Jak informuje RMF FM, obywatele Stanów Zjednoczonych będą musieli wystąpić o płatną wizę, by uzyskać prawo wjazdu na terytorium Polski, a także innych krajów należących do strefy Schengen. Jest to efekt decyzji Unii Europejskiej, która zaostrzenie przepisów tłumaczy potrzebą „podniesienia poziomu bezpieczeństwa i uniknięcia dalszych problemów z nielegalną imigracją i terroryzmem”.

W 2021 roku ma ruszyć Europejski System Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż, który obejmie obywateli kilkudziesięciu krajów, w tym Amerykanów.

Wniosek o zezwolenie na wjazd do strefy Schengen, do której należą prawie wszystkie kraje UE, osoba zainteresowana będzie mogła wypełnić online, podając m.in. numer paszportu i uiszczając opłatę w wysokości 7 euro. Wtedy system sprawdzi dane aplikującego w katalogach Interpolu. Jeśli na tym etapie pojawią się jakieś przeciwskazania do wydania zezwolenia na wjazd do któregoś z państw UE należącego do strefy Schengen, obywatel USA będzie musiał poddać się dodatkowej procedurze kontrolnej i poczekać na jej zakończenie.

RMF FM przypomina, że Stany Zjednoczone tylko dla pięciu krajów UE – Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Rumunii i Polski – utrzymują wciąż wizy wjazdowe.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę