Pracodawcy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw nie mają w planach nowych rekrutacji. Tylko jeden na ośmiu przedsiębiorców ma zamiar w tym roku zatrudnić nowych pracowników. Niemal taki sam odsetek przedsiębiorców ma zamiar ciąć etaty. W porównaniu z 2017 r. liczba przedsiębiorców planujących nowe rekrutacje spadła aż czterokrotnie. Czy to oznacza znów rynek pracodawcy?

Tylko 12,5 proc. firm z sektora MŚP planuje powiększenie stanu kadrowego, a niemal siedmiu na dziesięciu ankietowanych (68,5 proc.) ocenia, że 2020 rok będzie stabilny pod względem zatrudnienia. Takie wyniki przedstawił Diners Club Polska w badaniu „Kondycja polskich MŚP”. Kolejne 12 proc. pracodawców już teraz jest przekonanych, że w 2020 r. będzie zmuszona zwolnić pracowników.

Z każdym rokiem coraz mniej przedsiębiorstw deklaruje, że w przyszłości zwiększy u siebie liczbę stanowisk pracy. Jednocześnie rośnie liczba tych, którzy etaty chcą redukować. Wśród powodów takich zachowań należy wymienić m.in. słabszą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz niepewność co do przyszłości. Pogorszenia swojej sytuacji spodziewa się co czwarta firma z sektora MŚP. Co więcej, firmy mają również trudności z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz utrzymaniem ich w danym miejscu pracy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna