Będzie rewolucja w emeryturach! Andrzej Duda zrobi to zaraz po przyjeździe do Warszawy

W poniedziałek mija prezydencki termin na podpisanie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Andrzej Duda zapowiada, że zrobi to „prawdopodobnie zaraz po przyjeździe do Warszawy”.

   

W rozmowie z serwisem Money.pl prezydent stwierdził, że złoży swój podpis na zatwierdzonych przez sejm i senat ustawach dotyczący PPK i tzw. daniny solidarnościowej. W pierwszym przypadku chodzi o długoterminowy program oszczędnościowy, który ma objąć wszystkich pracujących Polaków i to zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym w wieku od 19 do 55 lat. Nie dotyczy to jednak samozatrudnionych. Odkładane na koncie PPK pieniądze będą inwestowane w instytucje finansowe, które wybierze pracodawca wraz z związkami zawodowymi. Choć rząd odżegnuje się od powiązań tego programu z systemem emerytalnym, to niewątpliwie docelowo PPK ma zapewnić przyszłym emerytom dodatkowe środki.

W kontekście PPK prezydent zwrócił uwagę, że w czwartek rozmawiał z przedstawicielami dużych polskich firm i „w zasadzie wszyscy oceniali to, jako rozwiązanie korzystne. Oczywiście mając świadomość, że część kosztów będzie obciążała pracodawców”.

   

W przypadku daniny solidarnościowej, która ma wesprzeć codzienne funkcjonowanie i rehabilitację osób niepełnosprawnych prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży swój podpis, ale jednocześnie wskazał, że takich „form wsparcia ciągle mamy za mało. Trzeba cały czas myśleć nad kolejnymi”.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News