begonia
fot. Pixabay

Begonie mają mnóstwo ślicznych kwiatów, które uatrakcyjniają każdy ogród. Mogą nas czarować swym wyglądem nawet do jesieni, o ile dobrze o nie zadbamy. Zdradzamy, jaki jest najlepszy nawóz dla tej rośliny. Przygotuj go samodzielnie w domu za niewielkie pieniądze!

Uprawa begonii

Optymalny nawóz dla begonii to nie wszystko. Co prawda, wesprze on roślinę i pozytywnie wpłynie na jej kwitnienie, ale warto zadbać też o inne detale. Te małe krzaczki trzeba sadzić w lekko przepuszczalnej, żyznej glebie o nieco kwaśnym lub neutralnym odczynie pH. Dno doniczki warto wyłożyć drenażem. Kwiaty preferują rozproszone światło, więc należy umieścić je w półcieniu lub cieniu. Begonie trzeba hojnie podlewać raz dziennie. W całym sezonie warto dokarmiać je nawozem zasobnym w fosfor (co 2-3 tygodnie).

Patent na begonie. Będą obficie kwitły, aż do jesieni

Aby podziwiać te urokliwe kwiaty, aż do jesieni powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, odcinaj obumarłe kwiatostany. W ten sposób zmobilizujesz begonię do wypuszczania nowych. Cyklicznie usuwaj przestarzałe kwiaty – to także zagwarantuje dłuższy cykl kwitnienia. Dla uzyskania naprawdę satysfakcjonujących efektów podaj begonii nawóz. Możesz oczywiście udać się do sklepu po fachowy środek, ale nie jest to obowiązkowe. Tym bardziej że taki preparat możesz zrobić sam. Jest tak samo wydajny, bo przedłuża kwitnienie begonii, a do tego kosztuje kilka groszy.

Idealny nawóz dla begonii

Już wiesz, że roślinie potrzebny jest nawóz obfitujący w fosfor. W optymalne ilości tej substancji zaopatrzą ją liście laurowe, a konkretnie – przygotowana z nich odżywka.

Do słoika wrzuć kilka aromatycznych listków, następnie zalej je letnią wodą w ilości 1/2 litra i odstaw na pewien czas. Płyn powinien zmienić barwę. Gdy tak się stanie, to świadczy o tym, że nawóz jest gotowy do użycia. Podlewaj nim begonie co 14 dni, a zawiążą krocie przepięknych kwiatów i będziesz miał okazję podziwiać je aż do jesieni.

Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!