Belgowie znaleźli sposób na zwiększenie wpływów do budżetu! Wystarczy…

REKLAMA

Poniedziałkowy dziennik „Le Soir” opisał, w jaki sposób można powiększyć wpływy do belgijskiego budżetu. Według ujawnionych przez gazetę wyników badań dotyczących wpływu dekryminalizacji marihuany na finanse publiczne, legalizacja tego narkotyku przyniosłaby 144 mln euro dodatkowego wpływu do kasy państwa.

Autorami raportu są członkowie młodzieżowej organizacji „Grupa Piątkowa” wspieranej przez Fundację Króla Baudouina. Podczas przygotowywania dokumentu pod uwagę wzięto trzy scenariusze wprowadzania marihuany do legalnego obrotu: prostą dekryminalizację, zarządzanie rynkiem przez państwo oraz wprowadzenie otwartego rynku. Okazało się, że najbardziej opłacalny dla finansów publicznych byłby model zarządzania rynkiem przez państwo, który – po przeanalizowaniu wydatków ponoszonych na służbę zdrowia i mniejsze koszty działania wymiaru sprawiedliwości – pozwoliłby na zwiększenie stanu kasy państwa o 144 mln euro.

REKLAMA

„Le Soir” przypomina, że legalizacja marihuany znajduje się w programach młodzieżówek większości partii politycznych z Belgii. Takie rozwiązanie poparł również niedawno były premier Elio Di Rupo z lewicowej frankofońskiej Partii Socjalistycznej.