W minioną niedzielę w Wadowicach doszło do niebywałego skandalu. Pracownicy tamtejszego Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II zakazali wejścia na jego teren grupie osób na wózkach inwalidzkich, która specjalnie w tym celu przyjechała autokarem do miasta.

Niepełnosprawni mieli wcześniej umówione i opłacone zwiedzanie muzeum. Po dotarciu na miejsce nie mogli jednak wyjść z autokaru, gdyż uniemożliwiała im to burza. Kiedy stało się to możliwe, nie wpuszczono ich do środka, gdyż się „spóźnili”.

Sprawę ujawniła na Facebooku, opiekująca się osobami niepełnosprawnymi, siostra zakonna Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. Podkreśliła przy tym, że jedna z osób, którym zakazano zwiedzania domu papieża, była „praktycznie leżąca”.

https://www.facebook.com/s.M.Chmielewska/posts/2244052525630634

„Św. JP II jest z was z pewnością dumny, bezduszni strażnicy porządku i świętości (to oczywiście sarkazm). Rozgoryczeni i upokorzeni moi ludzie odjechali z niczym. Gdyby byli sprawni, przebiegliby parking. Wstyd Wadowice”, napisała rozgoryczona siostra Chmielewska, komentując zachowanie pracowników muzeum. Stwierdziła również, że nie było powodów, by odmawiać niepełnosprawnym na wózkach wejścia, gdyż w obiekcie „nie było tłoku”, zaś jej podopieczni mogli przecież dołączyć do innej grupy.

Na upokorzenie osób niepełnosprawnych przez pracowników muzeum jego dyrektor – ks. dr Jacek Pietruszka – zareagował dopiero wtedy, gdy skandal ujrzał światło dzienne. Wyraził ubolewanie z powodu zajścia i telefonicznie przeprosił siostrę Chmielewską i jej podopiecznych. Zapowiedział także, iż grupa będzie mogła zwiedzić muzeum bez konieczności kupowania biletów.

„Ubolewamy nad sytuacją opisaną przez siostrę Małgorzatę Chmielewską. Jesteśmy świadomi jak wielkim przedsięwzięciem były organizacja i podróż grupy do rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Tym bardziej jest nam przykro, że jego uczestnikom nie dane było zobaczyć domu, w którym na świat przyszedł przyszły papież”, napisało z kolei muzeum w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku

https://www.facebook.com/domjp2/posts/2619634981403993


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę