Nowy antyunijny i antyimigrancki rząd Włoch po raz pierwszy w praktyce pokazał, jak będzie traktował uchodźców. Nie wpuścił do portu w tym kraju statku z ponad 600 migrantami. O fakcie poinformowała w niedzielę na Twitterze organizacja SOS Mediterranee.

Zdaniem włoskich mediów decyzja ta nie ma precedensu. Dziennik „La Repubblica” podkreślił wręcz na swojej stronie internetowej, że jest to wyraźny sygnał nowego rządu skierowany do całej Europy, że Włochy nie mogą być pozostawione same sobie wobec kryzysu migracyjnego.

Według SOS Mediterranee, statek „Aquarius”, należący do tej organizacji, z personelem organizacji pozarządowej „Lekarze bez Granic” na pokładzie zabrał 629 migrantów, uratowanych w ostatnich godzinach w czasie 6 operacji na Morzu Śródziemnym. Wśród rozbitków było 123 nieletnich, 11 dzieci i 7 kobiet w ciąży. Jednostka następnie skierowała się na północ i chciała wpłynąć do jednego z włoskich portów.

Szef włoskiego MSZ Matteo Salvini wydał decyzję odmowną. Jednocześnie wystosował pilny list do władz Malty, w którym wezwał ten kraj do przyjęcia jednostki. Zdaniem ministra w porcie La Valletta będzie on „najbezpieczniejszy”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę