W piątek Unia Europejska zakazała Białorusi lotów nad terytorium UE oraz lądowania samolotów tego państwa na lotniskach państw członkowskich Wspólnoty. Sankcje, które obejmują wszystkie białoruskie linie pasażerskie i handlowe, wejdą w życie o północy z piątku na sobotę.

„Państwa członkowskie UE będą zatem zobowiązane do odmowy zezwolenia na lądowanie, start lub przelot nad ich terytoriami wszelkim samolotom obsługiwanym przez białoruskich przewoźników lotniczych, w tym także przewoźnikom handlowym”, stwierdziła w opublikowanym komunikacie Rada Europejska.

Jak podkreślono, decyzja o nałożeniu sankcji jest konsekwencją konkluzji RE z 24 i 25 maja. Potępiono w niej wydarzenia z 23 maja, czyli bezprawne zmuszenie z rozkazu prezydenta Alaksandra Łukaszenki  do lądowania na lotnisku w Mińsku samolotu zarejestrowanej w Polsce linii Ryanair lecącego z Aten do Wilna. Na jego pokładzie znajdował się znany białoruski bloger i opozycjonista Roman Protasiewicz, który wraz z partnerką został zatrzymany przez białoruskie siły bezpieczeństwa i uwięziony


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę