– Nigdy wcześniej, poza rokiem 2000, kiedy wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej turze, nie było takiej przewagi po pierwszym głosowaniu. 2,5 mln głosów różnicy – powiedział rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan, komentując wyniki wyborcze Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

Bielan zwrócił uwagę, że „kandydat PO uzyskał w tych wyborach najsłabszy wynik z wszystkich wyborów prezydenckich, w których Platforma Obywatelska wystawiała swojego kandydata”. – Dużo problemów przed naszą konkurencją, ale skłamałbym, gdybym powiedział, że się tym martwimy – dodał.

– Prezydent Duda zdobył o 3,3 mln głosów więcej niż pięć lat temu. To jest ponad 2,5 mln głosów więcej, niż główny konkurent – stwierdził Adam Bielan i podkreślił, że jest to „olbrzymi sukces pana prezydenta”.

Według danych przekazanych przez PKW na podstawie protokołów z 99 proc. komisji w aż 13 województwach zwyciężył Andrzej Duda, a Rafał Trzaskowski tylko w trzech.

Wyniki głosowania natomiast prezentują się następująco: Andrzej Duda – 43,67 proc., Rafał Trzaskowski – 30,34 proc., Szymon Hołownia – 13,85 proc., Krzysztof Bosak – 6,75 proc. Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,37 proc., Robert Biedroń – 2,21 proc.

Frekwencja w niedzielę 28 czerwca była rekordowa i wyniosła 64,4 proc.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę