„Jak słodko zostać świrem” to jeden z bardziej znanych utworów zespołu Big Cyc. Został wykorzystany przez TVP bez zgody autorów. Muzycy są oburzeni. – Piosenka została użyta, by wyśmiać protesty opozycji. My nie wpisujemy się w propagandę PiS. Ucierpiał nasz wizerunek. – powiedział Onetowi lider zespołu Krzysztof Skiba. Artyści chcą złożyć pozew.

We fragmencie oświadczenia zespołu możemy przeczytać: „W dniu 23.07.2018 na antenie TVP Info w programie „W tyle wizji” wykorzystano bez zgody zespołu naszą piosenkę „Jak słodko zostać świrem”. Piosenka została użyta jako ilustracja muzyczna do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o „świrach pod sejmem”.

– Odezwali się do nas oburzeni fani Big Cyca. Pytali, czy udzieliliśmy zgody na wykorzystanie naszej piosenki i czy popieramy takie materiały TVP. Odpowiedź jest oczywista, nie popieramy, a o wykorzystanie utworu nikt nas z TVP nie pytał – mówi Skiba.

Zaznaczył też wyraźnie w rozmowie z dziennikarzami: – Nie popieramy niszczenia polskich sądów. Nie popieramy polityki PiS. Jesteśmy znani z tego, że uczestniczymy w manifestacjach opozycji, sprzeciwiając się polityce obecnej władzy. Nie godzimy się na bezczelne wykorzystanie naszych materiałów na rzecz propagandy Prawa i Sprawiedliwości.

Artyści deklarują, że złożą w związku z całą sprawą pozew. Chcą też przeprosin od telewizji publicznej oraz pieniężnego zadośćuczynienia za powstałe straty wizerunkowe i moralne ich grupy. Żądają, aby pieniądze przelano na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – ma to być milion złotych. – Wiemy, że Jacek Kurski jest wielkim miłośnikiem WOŚP – mówi ironicznie Skiba.

Lider zespołu Big Cyc mówi też, że – „Co innego jest wykorzystanie naszych utworów np. w programie TVP „Jaka to melodia”, to jest konkurs muzyczny, każdy to może zrobić. A co innego jest bezprawne użycie naszej piosenki w materiale propagandowym telewizji”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę