Biskup Kiernikowski rezygnuje z funkcji za tuszowanie pedofilii. Szokujące dane episkopatu o przestępstwach seksualnych księży wobec dzieci

Fot. Wikimedia Commons/Przemysław Goławski/CC-BY-SA-3.0

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski zrezygnował z pełnionej funkcji. Powodem jest tuszowanie przez niego przestępstw pedofilii popełnianych przez księży. Z kolei Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła szokujące dane na temat skali wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych.

REKLAMA

Decyzja, o której poinformowała w poniedziałek archidiecezja lubelska, jest następstwem ustaleń dochodzenia Stolicy Apostolskiej, dotyczącego sygnalizowanych zaniedbań „w sprawie o nadużycia seksualne wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej”, którą hierarcha kierował w latach 2002–2014.

Również w poniedziałek Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła dane na temat wykorzystywania dzieci i osób nieletnich przez duchownych w latach 1958–2020.

REKLAMA

Jak wynika z ustaleń Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego we współpracy z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, w okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich w Polsce aż 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego przez księży i duchownych osób małoletnich poniżej, oraz powyżej 15 roku życia. Z tego 300 zgłoszeń dotyczyło przestępstw mających miejsce w diecezjach, a do pozostałych doszło  w zakonach.

Spośród nich 10 proc. uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary, 51 proc. jest w trakcie badania, a 39 proc. uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione. Oskarżonych zostało 292 księży oraz zakonników.

REKLAMA

173 ofiary przestępstw seksualnych ze strony duchownych (47 proc.) miały poniżej 15 roku życia, 174 osoby (47,3 proc.) – powyżej 15 roku życia. W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 proc.). 21 zgłoszeń (5,7 proc.) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczyło wykorzystywania dziewcząt, 13 – chłopców.

Udostępnij: