Fot.ilustr/Pexels.com/Mart Production/Public Domain

Emerytowany biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy jest kolejnym – po arcybiskupie Leszku Sławoju Głodziu i biskupie Edwardzie Janiaku – polskim hierarchą ukaranym przez papieża Franciszka za ukrywanie przestępstw pedofilii popełnianych przez księży.

Archidiecezja Krakowska w opublikowanym w piątek komunikacie poinformowała, że postępowanie Stolicy Apostolskiej wobec bp. Rakoczego dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań i formalnych zgłoszeń  „w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich”.

Zgodnie z komunikatem Stolica Apostolska działała tu „na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi”.

W wyniku postępowania Watykan zakazał bp. Rakoczemu uczestniczenia w „jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych”. Ponadto biskup senior nie będzie mógł uczestniczyć w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, otrzymał również nakaz „prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy”.

Hierarcha został też zobowiązany do  wypłacenia z prywatnych środków „odpowiedniej sumy” na  rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski. Pieniądze te mają zostać przeznaczone „na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć”.

Diecezja bielsko-żywiecka poinformowała w komunikacie, że zastosuje się do decyzji wydanych przez papieża Franciszka i Stolicę Apostolską.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat