Biskupi piszą do Morawieckiego. Są oburzeni, że mają płacić wyższe podatki

Fot. Twitter.com/EpiskopatNews

Episkopat Polski jest oburzony zmianami, które ma wprowadzić przygotowany przez premiera Mateusza Morawieckiego program Polski Ład. W liście do szefa rządu podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego protestują przeciwko podniesieniu księżom podatków.

REKLAMA

Według założeń programu  PiS księża mieliby zostać objęci 9 proc. składką zdrowotną, która miałaby być liczona od uzyskanego przychodu, ale jej odliczenie od podatku dochodowego nie byłoby możliwe. Spowodowałoby to podwyższenie podatków płaconych przez duchownych

Abp Gądecki w liście skrytykował m.in. brak konsultacji wprowadzanych reform z hierarchami Kościoła katolickiego w Polsce.

REKLAMA

„Kościół katolicki nie został uwzględniony wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne dot. projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach Polskiego Ładu”, podkreślił.

„Proponowana zmiana spowoduje, że obciążenia duchownych wyraźnie wzrosną”, napisał wzburzony przewodniczący episkopatu. Oświadczył, że zwiększenie obciążeń fiskalnych dla osób duchownych stoi „w sprzeczności z celem stworzenia w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego”.

Udostępnij: