REKLAMA

REKLAMA

Stacja BBC News poinformowała o niespotykanym zjawisku, do którego doszło w miasteczku Etoliko na zachodzie Grecji. Miejscowość i pobliska plaża zostały oplecione przez ogromną 300-metrową pajęczynę. Według ekspertów wszystkiemu winna jest nadaktywność ogromnej ilości pająków Tetragnatha (czyli Kwadratników) spowodowana przez coraz wyższą temperaturę w tym regionie. Pająki Tetragnatha są często określane mianem „elastycznych”, ponieważ mają wydłużone ciała. Są tak małe i lekkie, że mogą biegać nawet po wodzie.

Maria Chatzaki, profesor biologii molekularnej i genetyki na Demokratycznym Uniwersytecie Tracji w Grecji, zwróciła uwagę również na inne – obok gorąca – czynniki, które doprowadziły do inwazji pająków na Etoliko. Wilgotność i duża ilość jedzenia w postaci owadów, w tym komarów, których populacja była większa niż zwykle, stworzyły idealne warunki dla rozmnażania się pająków.

REKLAMA

– To tak, jakby pająki wykorzystywały te warunki i organizowały imprezy, kojarzyły się w pary, rozmnażały i zapewniały nowe pokolenie – podkreśliła Chatzaki w rozmowie z portalem Newsit.gr. Uspokoiła przy tym, że pająki Tetragnatha nie są niebezpieczne dla ludzi, a poza tym niedługo umrą.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA