Bronisław Komorowski wezwany do prokuratury! Przesłuchanie dotyczy katastrofy smoleńskiej

REKLAMA

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała dziś, że – „Prokuratura wezwała na 12 kwietnia b. prezydenta Bronisława Komorowskiego na przesłuchanie w ramach postępowania dot. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku”. Przedstawicielka prokuratury zaznaczyła, że wezwanie datowane jest na 18 grudnia 2017 r., a pokwitowane przy odbiorze było 21 grudnia.

Postępowanie ma dotyczyć złożenia zeznań przez byłego prezydenta i „obejmuje m.in. ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski”.

REKLAMA

Bialik zgodnie ze stanowiskiem prokuratury powiedziała, że wielu błędów dotyczących identyfikacji ofiar katastrofy nie dało się wykryć z uwagi na niewykonanie sekcji zwłok.

Eksperci zajmujący się ekshumacją i sekcją zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej zidentyfikowali 69 ludzkich szczątków, które pochodziły z trumien 26 innych ofiar. Zamieniono dwa ciała – podczas sekcji realizowanych wcześniej przez warszawską Wojskową Prokuraturę Okręgową zaprotokołowano zamianę sześciu ciał. Poza tym wiele zwłok miało w sobie ciała obce – m.in. rękawiczki sekcyjne, sznurki, worki, butelki, fiolki z substancjami odkażającymi.

Udostępnij: