Joachim Brudziński do Tuska i Siemoniaka; Wam kury szczać prowadzać
Joachim Brudziński, wiceprezes PiS | fot. Andrzej Bugajski | CC BY-SA 4.0

Wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński rozpętał w mediach społecznościowych burzę po słowach, które skierował pod adresem Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka – czyli odpowiednio szefa Platformy Obywatelskiej oraz byłego szefa resortu obrony w rządzie PO-PSL. Brudziński nie gryzł się w język – posłużył się znanymi powszechnie słowami marszałka Józefa Piłsudskiego!

Nie wiadomo, czy tak miało być od początku czy znów do Prawa i Sprawiedliwości uśmiechnęło się szczęście. Niemcy zadeklarowały, że przekażą na Ukrainę jedną baterię wyrzutni przeciwlotniczych „Patriot”. Jakiś czas temu wydawało się to niemożliwe. Niemcy taką samą propozycję po upadku ukraińskiej rakiety w Przewodowie złożyli polskiemu rządowi – do Polski miały trafić niemieckie „Patrioty”. Wówczas część polityków PiS zareagowała twierdząco, natomiast po kilku dniach narracja się zmieniła. Niemcom złożono kontrpropozycję, aby systemy trafiły zamiast do Polski, na Ukrainę.

Posłowie opozycji argumentowali wówczas, że przekazanie przez Berlin „Patriotów” Ukraińcom jest niemożliwe, z uwagi na to, iż są to zaawansowane systemy NATO. Na Ukrainie mogłyby zaś wpaść w ręce Rosjan. Jak donosi „Fakt” – twierdzono również, że może to być odczytane przez Rosję, jako akt włączenia się NATO do wojny.

Brudziński ostro do Tuska i Siemoniaka. Poszło o niemieckie wyrzutnie Patriot

Finalnie sytuacja skończyła się PiS-owi a rękę. Wyjście Berlina z inicjatywą przekazania wyrzutni Ukraińcom odpowiadała propozycji, złożonej kilka tygodni temu przez polski rząd. Od kilku dni dostaje się więc przedstawicielom opozycji, którzy mówili wówczas, że jest to niemożliwe. Z okazji do popastwienia się nad polityczną konkurencją skorzystał wiceprezes PiS Joachim Brudziński, który swoimi słowami wywołał burzę!

„Pamietam jak Red.Mazurek przepytywał mnie w @rmf_fm na temat pomysłu #PJK i @mblaszczak o przekazaniu niemieckich patriotów Ukrainie. Wszystkim Tuskom, Siemoniakiem czy ich wojskowym doradcom, którzy kpili z #PJK [Jarosław Kaczyński – przyp. red.] mogę dzisiaj za #JPiłsudskim powiedziec: wam kury szczać prowadzać…” – napisał na Twitterze Joachim Brudziński.

To oczywiście odwołanie do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, który w 1919 roku miał powiedzieć do członków konwentu A: „Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!