protesty Australia
fot. Unsplash

Setki, jeśli nie tysiące osób, przeszły ulicami w centralnej dzielnicy Melbourne, gdzie demonstrowało przeciwko covidowym obostrzeniom oraz lockdownowi, który został ostatnio wprowadzony w Australii.

Demonstracja w Melbourne rozpoczęła się zaledwie kilka godzin po tym, jak potwierdzono, że dzień wcześniej stan odnotował najwyższy wskaźnik jednodniowych przypadków COVID.

Nielegalne jest gromadzenie się więcej niż pięciu w pełni zaszczepionych osób lub dwóch osób niezaszczepionych. Aby ćwiczyć lub prowadzić życie rekreacyjne, ludzie muszą przebywać maksymalnie w promieniu 10 kilometrów od swoich domów.

Brutalne starcia skutkowały szesnastoma rannymi policjantami oraz niewiadomą liczbą rannych po drugiej stronie barykady. Sześciu policjantów – spośród tej grupy – trafiło do szpitala. Służby porządkowe – jak można zobaczyć na filmie – zużyły litry gazu pieprzowego, aby opanować tłum. Demonstranci odwdzięczali się policji, rzucając w stronę kordonów butelki oraz kamienie.

CBD – Central Businness District – główna dzielnica biznesowa i rekreacyjna Melbourne, została odcięta. Policja Wiktoriańska zastosowała blokady dróg dojazdowych do dzielnicy. Transport publiczny został wyłączony między godzinami 8:00 a 14:00, na wniosek Komisarza Naczelnego Policji – w tym pociągi, tramwaje i autobusy.

Władze poinformowały, że 235 osób zostało aresztowanych podczas protestów, w tym 193 za złamanie instrukcji sanitarnych – zakrywania ust i nosa, etc.

Protesty w Australii odbywają się co jakiś czas od kilku miesięcy. W ostatnim proteście w Melbourne – miesiąc temu – także doszło do starć z policją i setek aresztowań.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę