Z najnowszego sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl wynika, że Borys Budka nie jest uważany przez ankietowanych za lidera opozycji. Za takiego traktuje go bowiem zaledwie 1 proc. respondentów.

W przeciwieństwie do szefa Platformy Obywatelskiej bardzo dobry wynik zanotował Szymon Hołownia, który w zestawieniu zajął pierwsze miejsce. Lider partii Polska 2050 uzyskał wśród ogółu wyborców poparcie 19 proc.

Na drugim miejscu znalazł się reprezentant PO Rafał Trzaskowski. Na prezydenta Warszawy swój głos oddało 16 proc. ankietowanych przez ośrodek.

Ostatnie miejsce na podium przypadło byłemu premierowi i szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi. W roli lidera opozycji widzi go 6 proc. osób. Taki sam wynik uzyskał Krzysztof Bosak z Konfederacji. Na kolejnych pozycjach znaleźli się – z dwuprocentowym poparciem – szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. Na szefa SLD Włodzimierza Czarzastego i Borysa Budkę z PO wskazał 1 proc. badanych.

Prawie jedna trzecia badanych (27 proc.) uznała, że żadna z tych osób nie może być traktowana jako przywódca opozycji. Opcję „trudno powiedzieć” zaznaczyło 25 proc. ankietowanych.

Wyborcy PiS uznali, że liderami opozycji są Hołownia i Bosak (po 10 proc. wskazań). Kolejne miejsce zajęli Kosiniak-Kamysz i Trzaskowski (po 5 proc.) oraz Tusk (3 proc.). Stawkę zamyka Budka z 1 proc. głosów. Charakterystyczne, że 50 proc. respondentów zaznaczyło opcję „żadna z tych osób”, 16 proc. nie miało zdania na ten temat.

W grupie elektoratu opozycji najwięcej wskazań (32 proc.) uzyskał Trzaskowski, jednak tuż za nim uplasował się Hołownia z wynikiem 30 proc. Tuska za przywódcę opozycji uznało 11 proc. badanych przez Social Changes. Również tutaj ostatnie miejsce zajął obecny lider PO (poparcie 1 proc. głosów).

Pracownia Social Changes przeprowadziła swoje badanie w dniach od 13 do 16 listopada, a więc już w trakcie trwania protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Sondażem metodą CAWI objęto 1049 osób.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!