– Dzisiaj każdy, kto grozi wetem w stosunku do dobrego budżetu dla Polski zdradza polski interes narodowy. I trzeba powtarzać: dzisiaj zdrajcą interesu narodowego jest premier rządu polskiego – mówił w środę w Sejmie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację rządu dotyczącą budżetu Unii Europejskiej, do którego Polska i Węgry zgłosiły weto. Oba państwa nie zgadzają się, by wypłaty środków z UE były uzależnione od przestrzegania w nich praworządności.

Morawiecki stwierdził z trybuny sejmowej, że „rząd mówi głośne  »tak« dla UE, ale głośne »nie« dla mechanizmów, które w nierówny sposób traktują Polskę i inne kraje członkowskie”.

– Domagamy się, żeby Unia Europejska nie była Unią podwójnych standardów, żeby była Unią równych, a nie Unią równych i równiejszych. Praworządność stała się pałką propagandową. Nie zgadzamy się na to. Odrzucamy te pałki propagandowe, bo praworządność jest stosowana obecnie jako straszak – oświadczył szef rządu.

Morawiecki oznajmił jednocześnie, że obecna Unia nie jest tą Unią, do której wchodziła Polska, i w obecnym kształcie nie przetrwa.

Na słowa premiera niezwykle ostro zareagował szef PO Borys Budka.

– Dzisiaj każdy, kto grozi wetem w stosunku do dobrego budżetu dla Polski, zdradza polski interes narodowy. I trzeba powtarzać: dzisiaj zdrajcą interesu narodowego jest premier rządu polskiego, który dla utrzymania się na stanowisku, który dla wewnętrznej pozycji jest w stanie zawetować budżet, o którym 22 lipca mówił, że to jest najlepszy budżet dla Polski -– powiedział lider PO. – To jest szczyt hipokryzji i to jest zdrada stanu – podkreślił Budka.

Jak dodał, wystąpienie Morawieckiego było „festiwalem kłamstwa, obłudy i oszczerstw rzucanych nie tylko w stosunku do opozycji, ale przede wszystkim do naszych partnerów w UE”.

– Unia Europejska to wielki projekt, nie tylko polityczny i gospodarczy, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa na lata. I dzisiaj ci szaleni ludzie dla własnego politycznego interesu próbują rozsadzić Unię Europejską od środka – oświadczył szef PO, nawiązując do polityki PiS oraz rządu, która według opozycji ma na celu polexit, czyli wyprowadzenie Polski z UE.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę