Jeśli nie musisz, to wieczorem i w nocy nie wychodź domu. Nad Polskę nadchodzą gwałtowne burze, które będą połączone z gradobiciem i bardzo silnym wiatrem.

Burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru, które lokalnie mogą osiągać 110-120 km/h, jak również nawalne opady deszczu. Miejscami w ciągu 10-20 min. ich wysokość sięgać może około 20 mm, zaś całkowita wysokość opadów – nawet 40 mm. Możliwe są też opady gradu o wielkości od 4 do 6 cm.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia przed burzami z gradem. Obowiązują one dla prawie całej Polski. Prawdopodobne jest również wystąpienie trąb powietrznych.

Alert drugiego stopnia dotyczy województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Objęte nim zostały także południowo-wschodnia część woj. dolnośląskiego, południowa i centralna część woj. lubelskiego i łódzkiego oraz południowe części woj. wielkopolskiego i mazowieckiego.

Z kolei alert pierwszego stopnia został ogłoszony dla całego woj. podlaskiego, północnej części woj. lubelskiego, południowo-centralnej części woj. mazowieckiego i wielkopolskiego oraz centralnych powiatów woj. łódzkiego.

W związku z zagrożeniami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało w internecie oraz przesyłało smsami instrukcje, jak zachować się w trakcie wichury. RCB zaleca, by bez konieczności nie wychodzić z domu, a w czasie burz w żadnym razie nie chronić się pod drzewami.  Ostrzega również przed możliwymi przerwami w dostawie prądu. Alerty obowiązują od dzisiejszego popołudnia do późnego wieczora, a dla południa i wschodu kraju – do jutrzejszego poranka.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10157161322382332


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę