„By mieć co jeść, podsmaża na patelni suchy chleb”. Wstrząsający raport o polskiej biedzie!

W 2018 roku ponad dwa miliony Polaków żyły w skrajnym ubóstwie, mając na przeżycie nie więcej niż 19 zł dziennie. Do prawie pół miliona wzrosła także liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie. Takie wstrząsające dane przynosi „Raport o biedzie” przygotowany przez Szlachetną Paczkę. Materiał dostępny wraz z nagraniami audio i wideo na stronie szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie całkowicie obala propagandę rządu Mateusza Morawieckiego i zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o zbudowanym polskim państwie dobrobytu.

Raport, który został opublikowany 27 listopada, to unikatowe opracowanie, które zawiera dane i historie osób pozostających w skrajnej biedzie zgromadzone przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki.

Czytaj także:  W Hiszpanii Polak odmówił założenia maseczki ochronnej. Trafił do więzienia

Z dokumentu wynika, że w 2018 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła aż o 400 tys. Oznacza to, że obecnie ponad 2 miliony Polaków balansuje na granicy biologicznego przetrwania, a na przeżycie ma nie więcej niż 19 złotych dziennie. Jak wygląda ich walka o życie, pokazuje chociażby przykład pani Emilii, która, by mieć co jeść, podsmaża na patelni suchy chleb. Zjada małe kawałeczki, dopiero gdy czuje, że zaczyna się jej robić słabo.

Czytaj także:  Jest kolejny rekord zakażeń. Nowe dane od resortu zdrowia

Ale jeszcze gorsza jest sytuacja w rodzinach, które są odwiedzane przez wolontariuszy w ramach Szlachetnej Paczki. Dane z raportu pokazują, że w co czwartej takiej rodzinie średni dochód nie przekraczał 8 złotych na osobę. Są to często osoby starsze i samotne, co więcej, w ostatnich dwóch latach liczba seniorów żyjących w ubóstwie wzrosła o ponad 60 tys.

„Raport o biedzie” udowadnia, że w okresie rządów PiS z każdym rokiem wzrasta zasięg ubóstwa relatywnego. Obecnie w Polsce żyje około 5 milionów osób, których poziom wydatków nie przekracza połowy średniej liczonej dla ogółu społeczeństwa. Jest to 14 proc. obywateli.

Czytaj także:  Macierewicz: PO to lider działań podważających polską państwowość

PiS przekonuje, że programy socjalne wymyślone przez Jarosława Kaczyńskiego i wprowadzane przez rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, a więc np. 500 plus, poprawiły sytuację polskich dzieci. Raport wykazuje, że jest całkowicie przeciwnie. W 2017 roku w skrajnym ubóstwie żyło 325 tysięcy dzieci, a w 2018 roku – już 417 tysięcy.

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.