– 9 kwietnia 2019 roku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie funkcjonariusze CBA zatrzymali Eryka S., senatora RP VII kadencji w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – taką informację przekazała Prokuratura Krajowa.

Zorganizowana grupa miała wyłudzać środki publiczne – dotacje celowe, zwrot nienależnego podatku VAT. Do tego celu miała wykorzystywać poświadczającą nieprawdę dokumentację. Byłemu senatorowi zostały przedstawione zarzuty, grozi mu do 15 lat więzienia. W grupie przestępczej miał działać od 2013 roku do czerwca 2015 roku. Grupa wyłudzała m.in. dotacje publiczne na realizację projektu pn. „Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych”.

Były senator usłyszał też zarzut oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na kwotę 38 milionów złotych. Miał wprowadzać przedstawicieli Agencji w błąd odnośnie spełniania przez niego warunków, które uzasadniałyby udzielenie i wpłatę na rzecz ustalonej spółki dofinansowania projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Erykowi S. zarzuca się też powoływanie się na wpływy w PARP.

Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego, jakim jest tymczasowy areszt. Śledztwo szczęką była Prokuratura Apelacyjna w Krakowie w czerwcu 2015 roku. Zarzuty usłyszało 25 osób.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę