REKLAMA

REKLAMA

„Z chwilą podjęcia ewentualnej decyzji USA Moskwa uruchomi wszelkie dostępne środki, służące zablokowaniu jej realizacji”, ostrzegł w obszernej analizie dla portalu CyberDefence24.pl pułkownik Grzegorz Małecki, szef Agencji Wywiadu w latach 2015-2016. Odniósł się w ten sposób do konsekwencji realizacji ogłoszonej podczas oficjalnej wizyty w Białym Domu przez prezydenta Andrzeja Dudę inicjatywy zbudowania u nas stałej bazy wojsk USA pod nazwą Fort Trump.

Według Małeckiego, który jest obecnie ekspertem do spraw bezpieczeństwa państwa, kroki podejmowane przez Kreml nie będą się ograniczać się do działań dyplomatycznych na forum międzynarodowym czy w relacjach dwustronnych z innymi państwami. Główną rolę odegra tu nowoczesna wojna informacyjna i cybernetyczna prowadzona w Polsce oraz poza jej granicami, której celem będzie skłócenie Polski z członkami NATO i Unii Europejskiej, sceptycznie nastawionymi do powstania nad Wisłą amerykańskiej infrastruktury militarnej.

REKLAMA

O tym, czy Fort Trump powstanie, Waszyngton zdecyduje najprawdopodobniej na wiosnę przyszłego roku. Małecki nie ma wątpliwości, że podjęcie tej decyzji spowoduje, że nasz kraj stanie się polem międzynarodowej gry wywiadowczej takich państw jak Chiny, Iran, Białoruś czy Ukraina.

Były szef Agencji Wywiadu zauważa ponadto, że pogorszeniu ulegnie nasze bezpieczeństwo, i nie wyklucza nawet przeprowadzania w naszym kraju ataków terrorystycznych. „Reakcją państwa polskiego (…) powinno być do stosowanie do zmienionych okoliczności systemu służb specjalnych. Obecny model, którego trzon powstał na początku lat 90-tych, w zupełnie innych realiach, absolutnie nie będzie w stanie stawić czoła opisanym wyzwaniom”, ostrzega Małecki w analizie dla portalu CyberDefence24.pl, postulując rozbudowę wywiadu ofensywnego i kontrwywiadu oraz grup antyterrorystycznych.

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA