Twitter | Moshe Vardi

W bezpośrednim pobliżu Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia odnotowano wystąpienie co najmniej 31 pożarów. Łącznie ogień trawi powierzchnię około 10 tysięcy hektarów lasów, wokół której znajduje się nieczynna elektrownia jądrowa.

W niedzielne popołudnie pojawiła się informacja o pożarach lasów wokół Czarnobyla. W efekcie tego w okolicy odnotowano wzrost zanieczyszczenia powietrza radioaktywnymi substancjami. Uwalniane do atmosfery izotopy promieniotwórcze mogą być przenoszone przez wiatr na duże odległości.

– Grozi to ekspozycją Ukrainy, Białorusi i innych krajów europejskich na promieniowanie radioaktywne. Z powodu suchej i wietrznej pogody zwiększy się intensywność i zasięg pożarów. Może doprowadzić to do pożogi na dużą skalę, z którą trudno sobie poradzić nawet w czasie pokoju – ostrzega rzecznik praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa.

Ukraińska polityk dodała, że płomienie mogą sięgnąć magazynów uranu i składowiska odpadów radioaktywnych. Problemem jest również sama inwazja Rosji na Ukrainę, bowiem akcję strażaków uniemożliwiają rosyjskie wojska, które stacjonują na tym obszarze.

– Apeluję do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o jak najszybsze wysłanie ekspertów i sprzętu przeciwpożarowego na Ukrainę, aby zapobiec nieodwracalnym skutkom tych pożarów, które dotkną nie tylko Ukrainę, ale i cały świat – podkreśliła Denisowa.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę