To już kolejne badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej,  z którego wynika, że 13 października do urn wybierze się rekordowa liczba Polaków. W głosowaniu, według sondażu CBOS z września, miałoby wziąć udział aż 72 proc. Nie jest to jednak najwyższa frekwencja przewidywana przez tę pracownię, gdyż w sierpniu CBOS prognozował udział 77 proc. Polaków w wyborach parlamentarnych.

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się we wrześniu, aż 46 proc. wyborców poparłoby Prawo i Sprawiedliwość. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 23 proc., a 8 proc. na Polskie Stronnictwo Ludowe. Na jedynie 5 proc. poparcia mógłby liczyć Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w sondażach innych pracowni odnotowuje ostatnio zwykle dwucyfrowy wynik.

W porównaniu z sierpniowym badaniem poparcie dla PiS spadło o 1 punkt procentowy. Koalicja Obywatelska odnotowała z kolei przez miesiąc wzrost popularności o 4 punkty procentowe. PSL z Kuziz’15 od sierpnia poprawiły notowania o 2 punkty procentowe. Natomiast poparcie dla Lewicy, czyli SLD, Razem i Wiosny, spadło w ciągu miesiąca aż o 4 punkty procentowe.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 12–19 września na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę