Fot. Pexels.com/Anton

Szef Facebooka Mark Zuckenberg poinformował, że konta urzędującego prezydenta Donalda Trumpa na Facebooku i Instagramie zostały zablokowane „na czas nieokreślony, co najmniej na kolejne dwa tygodnie, aż do pokojowego przekazania władzy”.  Decyzja została spowodowana środowymi zamieszkami w gmachu Kongresu wywołanymi przez zwolenników Trumpa. W ich wyniku zginęły 4 osoby, zaś 14 policjantów zostało rannych.

Podobną decyzję podjęły wcześniej Twitter i Snap, a serwis YouTube usunął z serwisu wystąpienie prezydenta skierowane do jego stronników, w którym zachęcał ich do protestów w Waszyngtonie.

Uzasadniając kroki podjęte przez Facebook, Zuckenberg podkreślił, że Trump swoimi wpisami zachęcał do zamieszek.

„Decyzja o wykorzystaniu swojego konta do pochwalania, a nie potępiania działań jego zwolenników w budynku Kapitolu słusznie niepokoi ludzi”, napisał. Dodał równocześnie, że „ryzyko związane z dalszym korzystaniem przez Prezydenta z naszych usług w tym okresie jest po prostu zbyt duże”, a intencją Trumpa i skutkiem jego dalszych działań w internecie „będzie prowokowanie dalszej przemocy”.

„Szokujące wydarzenia ostatnich 24 godzin wyraźnie pokazują, że prezydent Donald Trump zamierza wykorzystać swój pozostały na stanowisku czas, aby podważyć pokojowe i zgodne z prawem przekazanie władzy swojemu wybranemu następcy, Joemu Bidenowi”, oświadczył szef Facebooka.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę