REKLAMA

500 plus jest teraz warte 350 złotych. Pomysłodawca twierdzi, że konieczna jest rewaloryzacja
fot. Pixabay

Pewne małżeństwo prowadziło firmę, w której mężczyzna był zatrudniony na 1/25 etatu i pobierał bardzo niskie wynagrodzenie. W ten sposób para chciała ominąć duży ZUS i płacić niskie składki. Sprawa ostatecznie została skierowana do sądu.

REKLAMA

Sąd z własnej inicjatywy może zweryfikować czas pracy danego pracownika, a zatrudnienie bliskich na niewielką część etatu nie uprawnia do niepłacenia składek w odpowiedniej wysokości – tak brzmi orzeczenie Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczy małżeństwa z województwa zachodniopomorskiego. Mężczyzna był zatrudniony na 1/25 etatu, w ramach czego otrzymywał wynagrodzenie w wysokości ok. 100 zł. ZUS uznał, że był to sposób na ominięcie wyższych podatków, dlatego sprawa trafiła do sądu.

REKLAMA

Sąd Okręgowy w Koszalinie stanął po stronie małżeństwa, ale ZUS odwołał się do Sądu Apelacyjnego. Okazało się, że na stronie internetowej firmy widnieje informacja o tym, że obowiązki mężczyzny stanowią znacznie więcej niż 1/25 etatu. W ten sposób uznano męża za osobę współpracującą.

Małżeństwo złożyło nawet skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale ten jej nie rozpoznał, ponieważ para mogła brać czynny udział w procesie. Sąd Apelacyjny z kolei sięgnął po ogólnodostępne informacje ze strony internetowej, z których właściciele zdawali sobie sprawę.

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA