Po tym, jak chorwacka telewizja, Marsz Niepodległości, który odbył się na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości opisała jako „zgromadzenie nacjonalistów i skrajnej prawicy”, polska ambasada zażądała sprostowania oraz przeprosin za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

– W państwowym marszu pod hasłem „Dla ciebie Polsko” wzięli udział polski prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu i Wojska Polskiego. Ani jednym słowem nie wspomnieliście, że marsz zorganizowały władze polskie. W pochodzie wzięło udział około 250 tys. ludzi z całej Polski, a wśród nich rodziny z dziećmi, weterani wojenni oraz cywilni uczestnicy walk o wyzwolenie spod okupacji niemieckiej, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z faszyzmem i nazizmem. Byłbym wdzięczny, gdyby Państwo skorygowali te informacje – napisał ambasador Jankowski do chorwackiej telewizji. Podkreślił także, że materiał, który został wyemitowany, był „niemożliwą do przyjęcia manipulacją”.

Przeprosiny zostały wyemitowane w głównym wydaniu chorwackich wiadomości. Prowadzący przeprosił za to „że wkradł się błąd”, który był spowodowały wykorzystaniem niesprawdzonych źródeł i skracaniem wiadomości.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!