Były pułkownik GRU i współpracownik brytyjskiego wywiadu Siergiej Skripal oraz jego córka dostaną propozycję przeniesienia do USA, gdzie w wyniku współpracy MI6 i CIA otrzymają nową tożsamość – poinformował w niedzielę brytyjski tygodnik „Sunday Times”.

Jak podała gazeta, chociaż Siergiej i Julia Skripal wciąż jeszcze przebywają w szpitalu, to brytyjskie służby już zastanawiają się jak zapewnić im bezpieczeństwo po jego opuszczeniu. „Sunday Times” pisze, że oficerowie brytyjskiego wywiadu MI6 prowadzą na ten temat rozmowy z amerykańską CIA, która zaproponowała relokację Skripala i jego córki do USA.

„Oczywistym miejscem na ich przesiedlenie są Stany Zjednoczone, gdzie będzie mniej prawdopodobne, że ktoś będzie próbował ich zabić i będzie ich łatwiej chronić”, ujawnił informator tygodnika. Poza USA brane są jeszcze pod uwagę Australia, Kanada i Nowa Zelandia.

Siergiej i Julia Skripalowie stali się ofiarami ataku w angielskiej miejscowości Salisbury, gdzie 4 marca stracili przytomność po próbie otrucia ich środkiem paralityczno-drgawkowym typu nowiczok. Brytyjskie władze oskarżyły o próbę ich zabójstwa Rosję. Kreml odpiera zarzuty i domaga się udowodnienia winy przez stronę brytyjską. Sprawa otrucia Skripala doprowadziła do najpoważniejszego kryzysu dyplomatycznego w relacjach między Moskwą a Londynem od czasu zakończenia zimnej wojny.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę