W wieku 79 lat zmarł po ciężkiej chorobie legendarny działacz antykomunistycznej opozycji Henryk Wujec. W ostatnich dniach przebywał w szpitalu. O jego śmierci poinformowała żona, również dawna opozycjonistka, Ludwika Wujec.

„Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych”, napisała na Twitterze Janina Ochojska.

„Henryk Wujec – czyste serce. Cichy bohater naszych czasów”, podkreślił z kolei były premier Donald Tusk.

Wujec był jedną z legend opozycji z czasów PRL. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, pomagał robotnikom Ursusa represjonowanym za udział w wydarzeniach Czerwca 1976.  Organizował i redagował podziemne pismo „Robotnik”, jak również współtworzył Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W 1980 roku wstąpił do Solidarności i był członkiem jej Komisji Krajowej oraz władz Regionu Mazowsze.

W stanie wojennym kilkakrotnie internowany, najpierw od 13 grudnia 1981 roku do września 1982 roku, potem do 1984 roku, a następnie od czerwca do września 1986 roku.

W latach 80. Wujec współpracował z Lechem Wałęsą, będąc między innymi członkiem jego Komitetu Obywatelskiego. W 1989 roku wszedł w skład delegacji opozycji biorącej udział w obradach okrągłego stołu w podstoliku do spraw pluralizmu związkowego.

W III Rzeczpospolitej był wieloletnim posłem i wiceministrem rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka; w latach 2010–2015 doradzał ówczesnemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu w sprawach społecznych.

W 2004 roku Wujec został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2006 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę