Prawo i Sprawiedliwość nie ucieszy się z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRiS. Zdaniem Polaków za chaos w sądownictwie wyłączną odpowiedzialność ponosi partia Jarosława Kaczyńskiego, a nie sędziowie, opozycja i Unia Europejska. Rezultat badania oznacza, że prowadzona przez PiS propaganda polityczna i medialna w tym zakresie poniosła porażkę.

IBRiS w dniach 6–7 grudnia zadał respondentom pytanie: „Kto pani/pana zdaniem w głównej mierze odpowiada za chaos w sądownictwie?”. Aż 41,5 proc. ankietowych uznało, że jest to „obóz rządzący”, czyli Zjednoczona Prawica tworzona przez PiS, Porozumienie i Solidarną Polskę.

Znamienne jest, że tylko 18,2 proc. osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że winę ponoszą sędziowie. Z kolei opcję „trudno powiedzieć” zaznaczyło 19,9 proc. badanych, zaś 14,2 proc. uczestników sondażu wskazało na opozycję.

Jedynie 3,3 proc. osób uznało, że chaosowi winien jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czyli TSUE. Tylko 2,9 proc. badanych wyraziło przekonanie, że polskie sądownictwo jest w dobrej kondycji i nie ma w nim żadnego chaosu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę