REKLAMA

REKLAMA

– Przed nami 100 dni solidarności – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji, która miała miejsce dzisiaj, w sobotę. Ogłosił kolejny plan dotyczący obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zamknięte pozostaną szkoły i obiekty kultury oraz gastronomii, m.in. kina i restauracje. Natomiast galerie handlowe będą mogły być czynne.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o planach na kolejne tygodnie w dzisiejszej, sobotniej konferencji.

REKLAMA

Chociaż od kilku dni obserwujemy stabilizację liczby zakażeń, to wirus zbiera cały czas swoje śmiertelne żniwo.

Szef rządu twierdził, że sytuacja jest „nadal bardzo poważna”.

Musimy pamiętać, że wirus zbiera swoje śmiertelne żniwo, które zasiał 2,3,4 tygodnie temu.

Premier Morawiecki twierdzi, że jeśli liczba nowych zakażeń się ustabilizuje, to poprawę ws. liczby zgonów będzie można zauważyć za jakiś czas.

REKLAMA
Dziś wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych (…). Dziś musimy wymagać od siebie zdecydowanie więcej niż zwykle i uzbroić się w pokorę.

Premier wspomniał o szczepionce, która może być niedługo dostępna.

REKLAMA

Przed nami pewien okres, który nazywamy „sto dni solidarności”. Na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka.

Kontynuując, premier Morawiecki wspomniał o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.

Przed nami też okres Świąt Bożego Narodzenia. Chcę zaapelować, żeby to były spotkania w małym gronie, wśród najbliższych, żeby nie przemieszczać się między miastami.

Jakie zmiany zaszły w obostrzeniach na kolejne tygodnie?

Jedną z najważniejszych zmian jest ponowne otwarcie galerii handlowych. Morawiecki poinformował, że od przyszłej soboty galerie handlowe będą mogły być czynne, ale „w najwyższym reżimie sanitarnym”.

Spotykaliśmy się z handlowcami z różnych branż. Obiecali nam, że będą dbali o to, że będzie odpowiednio mała liczba ludzi [w sklepach] i będzie można utrzymać reżim.

Co dalej z kinami, teatrami i restauracjami?

Byliśmy namawiani także przez inne branże: gastronomię, kina, teatry czy branżę kulturalną, żeby otworzyć te placówki, (…). Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się zostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia.
Szkoły nadal pozostają zamknięte więc co będzie z feriami świątecznymi?

Premier mówił, że niektóre ze środowisk skłaniały do tego, aby zostały choć częściowo otwarte.

Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuowane zamknięcie szkół do 23-24 grudnia. Ale następnie podjęliśmy decyzje o tym, że ferie będą skumulowane w jednym okresie – między 4 a 17-18 stycznia. Ferie, które zwykle były rozłożone na różny czas w różnych województwach dziś muszą być skumulowane, żeby ten ruch był jak najmniejszy.

Premier Mateusz Morawiecki apelował również o to, by podczas ferii nie wyjeżdżać za granicę, bo wtedy może być konieczne odbycie kwarantanny. Powiedział, że istnieje szansa na to, że około 18 stycznia będą pojawiały się pierwsze dostawy szczepionek.

Ten horyzont właśnie jest potrzebny po to, by szybko przygotować dystrybucję i proces szczepień.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA