Rok 2020 przyniesie sporo zmian w ochronie zdrowia. NFZ zapowiada nowy sposób wyceny świadczeń w aptekach zrealizujemy tylko e-recepty, historia naszego leczenia będzie dostępna w wersji elektronicznej, natomiast kolejkę do lekarza sprawdzimy on-line. Część tych zmian nie jest dla nas nowością, bowiem e-recepty funkcjonowały już w 2019 roku, ale postępująca cyfryzacja to tylko jedna ze zmian. Co jeszcze nas czeka w ochronie zdrowia w 2020 roku?

Od 8 stycznia 2020 roku na lekarzu spoczywać będzie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Tylko w określonych przypadkach recepty będą również wystawiane w postaci papierowej (dotyczyć to będzie głównie recept w ramach importu docelowego, recept o nieustalonej tożsamości oraz w przypadku braku dostępu do systemu komputerowego).Wchodzące w życie z nowym rokiem przepisy nie zawierają jednak zapisów o karach dla lekarzy, którzy wystawią receptę w postaci papierowej. Kolejne udogodnienie kierowane jest do pacjentów, którzy muszą zaopatrywać się w wyroby medyczne – już w trakcie wizyty u lekarza otrzymają oni potwierdzenie zlecenia z NFZ i będą mogli bezpośrednio udać się do sklepu realizującego zlecenia na wyroby medyczne. Poprawić się ma również dostępność tych wyrobów medycznych.

Zmienia się również sposób finansowania placówek zdrowia – mimo iż na razie program jest pilotażowy, NFZ chce przeznaczyć więcej pieniędzy na skuteczne leczenie. W programie tym jest również przewidziana większa stawka dla szpitali w sytuacji, kiedy chory trafi na rehabilitację nie później niż dwa tygodnie po opuszczeniu szpitala i dzięki temu krócej będzie przebywał na zwolnieniu chorobowym. Również lekarze rodzinni mogą liczyć na wyższe stawki za pacjentów będących pod ich opieką (w przypadku ustabilizowanych chorób tarczycy, cukrzycy i chorób układu krążenia). Dodatkowe środki będą również kierowane w zamian za pozytywny efekt walki z nadwagą i otyłością wśród Polaków.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę