Co oznacza podwyższone OB?

REKLAMA

OB to inaczej odczyn Biernackiego. To jedno z najbardziej popularnych badań krwi, które dużo informuje o naszym stanie zdrowia. Co oznacza? Pozwala wykryć stan zapalny w organizmie. Ma też związek z diagnozowaniem chorób krwi, reumatycznych, nerek a także raka.

Badanie polega na pomiarze szybkości opadania erytrocytów w osoczu krwi. Liczy się to w ciągu godziny. Co ma wpływ na szybkość opadania czerwonych krwinek? Ilość białek zwanych fibrynogenem, a także albuminy i immunoglobuliny. Są one produkowane przez organizm w odpowiedzi na infekcję. Za szybkość odpowiada również budowa i liczba erytrocytów.

Jak przygotować się do badania? To bardzo proste, szybkie i niedrogie badanie jest w stanie wykryć wiele chorób. Podczas pobierania próbki krwi należy być na czczo. Na dwa – trzy dni przed badaniem nie należy pić alkoholu, ograniczyć kawę i herbatę. Na wynik krwi może mieć również wpływ miesiączka, ciąża i przyjmowanie leków.

REKLAMA

W wyniku uwzględnia się wiek, pleć oraz ogólny stan zdrowia pacjenta i zażywane leki. Podwyższone OB oznacza, że coś się dzieje i należy wykonać dodatkowe badania. Prawdopodobnie w organizmie występuje stan zapalny. Wysokie OB pojawia się również podczas stanów pourazowych oraz po operacjach. Czasem podwyższone OB wskazuje na marskość wątroby lub anemię.

Podziel się: