Co oznacza podwyższone OB?

OB to inaczej odczyn Biernackiego. To jedno z najbardziej popularnych badań krwi, które dużo informuje o naszym stanie zdrowia. Co oznacza? Pozwala wykryć stan zapalny w organizmie. Ma też związek z diagnozowaniem chorób krwi, reumatycznych, nerek a także raka.

   

Badanie polega na pomiarze szybkości opadania erytrocytów w osoczu krwi. Liczy się to w ciągu godziny. Co ma wpływ na szybkość opadania czerwonych krwinek? Ilość białek zwanych fibrynogenem, a także albuminy i immunoglobuliny. Są one produkowane przez organizm w odpowiedzi na infekcję. Za szybkość odpowiada również budowa i liczba erytrocytów.

Jak przygotować się do badania? To bardzo proste, szybkie i niedrogie badanie jest w stanie wykryć wiele chorób. Podczas pobierania próbki krwi należy być na czczo. Na dwa – trzy dni przed badaniem nie należy pić alkoholu, ograniczyć kawę i herbatę. Na wynik krwi może mieć również wpływ miesiączka, ciąża i przyjmowanie leków.

   

W wyniku uwzględnia się wiek, pleć oraz ogólny stan zdrowia pacjenta i zażywane leki. Podwyższone OB oznacza, że coś się dzieje i należy wykonać dodatkowe badania. Prawdopodobnie w organizmie występuje stan zapalny. Wysokie OB pojawia się również podczas stanów pourazowych oraz po operacjach. Czasem podwyższone OB wskazuje na marskość wątroby lub anemię.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News