REKLAMA

Najnowszy sondaż IBRiS po wyborach
fot. Silar / Mateusz Włodarczyk | CC BY-SA 4.0

Nadchodzi czas rozliczeń? Choć takie z prawdziwego zdarzenia – wraz z wyciągnięciem jakichkolwiek konsekwencji – w historii III RP jeszcze się nie zdarzyły, nowa koalicja deklaruje, że rozliczy Zjednoczoną Prawicę z 8 lat rządów. Co na to Polacy? Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster przytłaczająca większość Polaków uważa, że PiS oraz koalicjanci powinni zostać wywołani do tablicy po oddaniu władzy. Nadchodzi czas komisji śledczych?

REKLAMA

Politycy trzech formacji opozycyjnych, którzy niedługo mogą utworzyć rząd, od miesięcy zapowiadali, że jak tylko dorwą się do władzy, rozliczą PiS z ostatnich 8 lat rządów. „Niezbędnym warunkiem narodowego pojednania jest rozliczenie obecnej władzy za złe czyny, kradzieże, śmierć ludzi” – mówił Donald Tusk na jednym ze spotkań z wyborcami.

Rozliczenia poprzedniego rządu są jednym z kluczowych elementów umowy koalicyjnej PO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Obejmują komisje śledcze, ale mówią także o prokuraturze, sądach i Trybunale Stanu! Jak widzą tę niezbyt miła perspektywę politycy Zjednoczonej Prawicy?

REKLAMA

„Wszystkich polityków należy rozliczać, niedawno rozliczali nas wyborcy i uzyskaliśmy 7,5 miliona głosów” – tak wyniki sondażu skomentował dla nas Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski, cytowany przez „Super Express”.

Politycy PO, Trzeciej Drogi i Lewicy zapowiadają rozliczenie PiS! Politolog przestrzega ich przed jednym!

Wychodzi jednak na to, że większość Polaków chciałoby, aby rządy Prawa i Sprawiedliwości zostały rozliczone. Według sondażu Instytutu Badań Pollster chce tego aż 79 proc. badanych! Tylko 21 proc. respondentów stwierdziło, że polityków Zjednoczonej Prawicy nie należy rozliczać.

REKLAMA

Poparcie społeczne dla wielkiego procesu starego rządu jest więc wielkie, ale jak powinno przebiegać? „Super Express” zapytał o to politologa, prof. Kazimierza Kika. Uczony przestrzega przed odwetem i sam jest przeciwnikiem rozliczania Zjednoczonej Prawicy.

„Oczywiście niezbędne są audyty, komisje śledcze, ale nie odwet. Jestem przeciwnikiem rozliczeń, jestem za tym, abyśmy w końcu odrzucili polaryzację i jej złe skutki” – stwierdził ekspert.

Badanie sondażowe zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 7-8 listopada 2023 roku metodą CAWI na próbie 1014 dorosłych Polaków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA