Coraz więcej Polaków uważa, że polexit jest możliwy

Fot.Twitter.com/Platforma_org

Premier Mateusz Morawiecki, komentując niedzielne demonstracje w obronie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, oświadczył, że „polexit to fake news”. Zdaniem szefa rządu jest to „szkodliwy mit, którym opozycja zastępuje swój brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie”.  Inne zdanie niż wiceprezes PiS mają Polacy, wśród których jest coraz więcej osób uważających, że PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z UE.

REKLAMA

W sondażu przeprowadzonym metodą CATI na grupie 1000 dorosłych Polaków 8 października – a więc dzień po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o wyższości prawa polskiego nad unijnym – przez pracownię  United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” uczestnikom postawiono pytanie, czy uważają polexit za realny scenariusz.

Twierdząco odpowiedziało 42,8 proc. respondentów ośrodka (15 proc. wskazało na odpowiedź „zdecydowanie tak”; 27,8 proc. na „raczej tak”).

O tym, że opuszczenie przez Polskę Unii Europejskiej nie jest realne, przekonanych było 48,2 proc. osób (20,1 proc. wybrało opcję  „raczej nie”; 28,1 proc. – „zdecydowanie nie”).

REKLAMA

Swojej opinii w tej kwestii nie miało 9 proc. respondentów.

Wyniki sondażu z 8 października oznaczają, że w szybkim tempie wzrasta liczba osób, które uważają, że obecna polityka PiS doprowadzi do polexitu. W identycznym badaniu przeprowadzonym 10 września wyjście Polski z UE za realne uznawało tylko 29,7 proc. respondentów, podczas gdy odmienną opinię wyraziło prawie 60 proc. badanych (57,2 proc.). Zdania na ten temat nie miało wówczas 13,1 proc. osób uczestniczących w sondażu.

Podziel się: