Cytryna ma genialne zastosowanie w kuchni. Warto je znać

cytryna
fot. Pxhere

Cytryna na uniwersalny owoc i chyba każdy znajdzie ją w swojej kuchni. Jest nie tylko znakomitym dodatkiem do deserów, napojów i dań wytrawnych, ale ma też zupełnie inne, ciekawe zastosowanie. Sprawdź, jak sprytnie wykorzystać ten owoc w swoim domu.

REKLAMA

Okazuje się, że bardzo operatywnym sposobem zastosowania cytryny w kuchni, jest połączenie jej z octem i wlanie takiej mieszanki do odpływu zlewu. Po wykonaniu tej czynności należy zlew tylko przetrzeć i gotowe – tłuste plamy i zacieki staną się niewidoczne.

Polacy zazwyczaj piją herbatę lub wodę z dodatkiem soku z cytryny, ze względu na jego odświeżające właściwości. Dzięki wysokiemu poziomowi kwaśności tego płynu możemy między innymi sprawnie wyczyścić kuchenny zlew oraz odpływ.

Z cytryną wyczyścisz kuchenny zlew

Czyszczenie brudnych misek, garnków, patelni, talerzy błyskawicznie wypełnia zlew tłustymi zabrudzeniami, których ciężko się pozbyć. Na szczęście nie musisz trudzić się i próbować zdrapać go za pomocą zmywaka, przyrządź prosty preparat do czyszczenia. Zrobisz go tylko z dwóch składników: octu spirytusowego i soku z cytryny. Oba produkty zmieszaj ze sobą w proporcjach 1:1 i pomału, delikatnym strumieniem wlewaj go do zlewu oraz odpływu. Po odczekaniu około 10 minut spłucz go wodą, a następnie przetrzyj gąbką – armatura będzie jak nowa.

REKLAMA

Użyj cytryny jako odplamiacza

Zastanawiasz się jak skutecznie usunąć plamy z tłuszczu znajdujące się na ubraniach? Na pomoc ponownie przychodzi roztwór soku z cytryny i octu, ale w innych proporcjach, a mianowicie: jednej części octu i dwóch części soku. Aby taki specyfik ładnie pachniał, możesz dodać do niego kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego. Do naczynia wlej powyższą miksturę, przełóż do niej poplamioną odzież, dobrze ją wymocz, a potem odstaw na 20 minut. Po tym czasie upierz ją w pralce tak, jak zwykle. Niechciane plamy i nieprzyjemny zapach powinny zniknąć.

Podziel się: